İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Blog aslında herkesin bildiği üzere bir web günlüğüdür. Peki kişisel blog nasıl açılır, kişisel blog açmamız için yapmamız gerekenler nelerdir, hadi hep beraber bakalım. Günümüzde blog açmak popülerleşmiş bir hale gelmiştir.

Kişisel blog açmak için ilk başta bir alan adına ve hostinge ihtiyacımız olacaktır. Bu alan adı ve hostingi dilediğiniz bir hosting firmasından alabilirsiniz. Benim tercihim popüler firmalardan almanız.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Kişisel blog kuracağımız için genel olarak herkes kişisel bir alan adı seçmeli, bir çok kişisel blog mevcut ve bu kişisel blogların hemen hemen hepsi kendi adlarını kullanmakta, eğer sizde kişisel blog açma konusunda kararlı iseniz kendi adınızda bir alan adı oluşturmanızı öneririz. Alan adı dediğimiz olay siteadi.com gibi yani kişisel blogunuzun adı olacaktır. Örnek olarak adiniz.com, .net gibi uzantıları kullanmalısınız. Genel olarak en çok tercih edilen .com uzantısıdır, .net uzantısı genelde şirketler için kullanılır. Herhangi bir hosting firmasından alan adı sorgulaması yaparak, musait (satın alınmamış) bir alan adını almanız gerekir.

Hosting

İlk önce kısaca hosting nedir ondan bahsedeyim, hosting alan adı aldığımız zaman yükleme yapacağımız bir depolama alanı gibi düşünebilirsiniz, bu depolama alanına şu şekilde örnek versek yanlış olmaz: Örneğin sizin bir telefonunuz var ve o telefonun bir yükleme kapasitesi, yani depolama sınırı var, işte hostingleride böyle düşünebilirsiniz. Hosting sizin yükleme yapabilmenizi sağlayan bir veri depolama alanı, Açacağınız kişisel blog’daki resim, yazı, video ne varsa bunların hepsi web sitenizin hostinginde depolanır. Hangi hosting firmasıyla çalışmak istediğinize karar verdikten sonra, kendinize bir hosting paketi seçmelisiniz. Hosting paketinizi alan adınız ile beraber almanızı tavsiye ederim.

Kişisel Blog Açmak

Şimdi ise yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra yapmanız gerekenler vardır, şimdi hepinizin aklında bir çok soru olabilir ve bu soruların başında biz hiç bir kod bilgisi bilmiyoruz, yazılım bilmeden kod bilgisine sahip olmadan bir kişisel blog nasıl açılır diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Belki çoğunuz biliyorsunuzdur ama bu işlemi WordPress ile gerçekleştireceğiz. WordPress hiç bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan resmen sürükle bırak mantığı ile çalışır, kullanımı çok kolaydır ve dünya üzerindeki çoğu web sitesi WordPress ile oluşturulmuştur, Hatta Sözcü, Log Dergisi gibi bazı haber siteleri bile WordPress sistemi ile kurulmuştur.

Tüm bunlara değindikten sonra hadi gelin nasıl WordPress kurulumu yapacağınıza bakalım. WordPress kurulumu yapmak için hosting firmamızın bize vermiş olduğu cPanele giriş yapıyoruz.

CPanel bölümüne giriş yaptıktan sonra ise yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi alt kısma gelerek uygulamalar adı altında WordPress uygulamasına tıklayarak tek tık ile site kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress için size ait kullanıcı adı ve şifre otomatik olarak belirlenecektir, dilerseniz daha sonra değiştirebilirsiniz şu an o konuya değinmeyeceğim.

Kullanıcı adı ve şifre belirlendikten sonra ise yapmanız gerekenler sitenizinadi.com/wp-admin yazarak WordPress yönetici paneline erişebilir ve ardından şifre ve kullanıcı adınızı girerek sitenizdeki düzenlemeleri kendi çapınızda ayarlayabilirsiniz.

Umarım, kişisel blog nasıl açılır başlıklı konumuz faydalı olmuştur. Kişisel blog ile ilgili sorusu olan arkadaşlar var ise yorumlarda belirtebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir