İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Yerden ısıtma sistemi, Yerden ısıtma, herhangi bir eve parlak bir sıcaklık katar. Sadece ayak altında harika hissetmekle kalmaz, aynı zamanda ısıyı eşit olarak dağıtır. Geleneksel radyatörlerle ısıtmanın aksine, evde soğuk noktalarla sonuçlanmaz. Herkes tarafından merak edilen, yerden ısıtma sistemi nedir, yerden ısıtma sistemi nasıl yapılır, yerden ısıtma sistemi nasıl oluyor ve yerden ısıtma sistemi nasıl döşeniyor, gibi sorular ile karşılaştık.

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Arkadaşlar “yerden ısıtma sistemi” yeni bir sistem değildir, Roma dönemlerinde yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Pakistan’da MÖ 2000’e kadar olan yerden ısıtma sistemlerinin kanıtları var ve MÖ 1000’de Kore evlerinde benzer bir sistem kullanıldı. Romalılar genellikle bu sistemi (hipokor olarak bilinir) hamamlarda ve özel villalarda kullandılar.

Esasen, sütunlar üzerinde zemini yükseltmeyi ve daha sonra açık ateşle ısıtılan havanın zeminin altındaki boşlukta dolaşmasına izin vermeyi içeriyordu, Oda ateşe ne kadar yakınsa o kadar sıcaktı.

Arles, Fransa’da bir hipoöst sistemi örneği

Yerden Isıtmanın Faydaları

Yerden ısıtmanın güzelliği , boruların zeminin altına eşit bir şekilde yerleştirilmesi durumunda ısının evinize eşit olarak dağıtılması ve termostatlar kullanılarak kolayca kontrol edilebilmesidir. Bir radyatörden gelen ısı havayı doğrudan radyatörün üzerine ısıtır – bu da hızla dağılır ve istenen alandan uzaklaşır. Sıcak havanız odada dikey olarak oturur, ancak zemin seviyesinde soğuk kalır. Yerden ısıtma ile, ısı doğrudan zeminden geliyor – sıcak hava yükseldiğinden, tüm odaya eşit olarak yayıldığı anlamına geliyor.

Yerden ısıtmanın bir diğer büyük avantajı, enerji verimli özellikleridir. Radyatörler ısının etkilerini hissetmek için çok daha sıcak suya ihtiyaç duyarlar.

Su Bazlı Veya Elektrikli Isıtma

Yerden ısıtma iki tür olarak bilinir, su bazlı ve elektrikli ısıtma sistemi, elektrikli yerden ısıtma sistemi daha küçük alanlar için uygun görülmektedir, bu alana banyo vs. diyebiliriz ve normal merkezi ısıtma sisteminizden bağımsız olarak çalışır. Elektrikli ısıtma sistemi zeminin hemen altına kolayca kurulabilen elektrikli ısıtma kablolarından oluşur. Genelde elektrikli ısıtma sistemleri bir zamanlayıcı ile kontrol edilir.

Yeni bir zemin döşenirken, su bazlı yerden ısıtma sistemlerinin kurulması gerekir ve bu nedenle genelde inşaatlarda veya bir uzatma yapılırken kullanılmaktadır.

Yerden ısıtmayı çalıştırmak için oldukça sağlam bir kazana ihtiyacınız vardır, bu nedenle mevcut kazanın ilave kapasiteyle baş edip edemeyeceğini görmek için tesisatçı ile konuşulmalıdır.

Yerden ısıtma boruları, içinden ısıtılmış su akıtarak çalışır. Borular, tüm odanın etrafındaki döngülere eşit olarak döşenir, bu da size güzel bir şekilde ısı verir. Daha önce de belirtildiği gibi, yerden ısıtma borularının sadece 40 ° C ila 45 ° C sıcaklığa getirilmesi gerekir – bu, radyatörlerden gelen ısının etkilerini hissetmek için gereken 70 ° C ila 80 ° C derecelerinden çok daha verimlidir.

Borular alt zemine serilir ve yalıtım levhalarına tutturulur. Yerden ısıtma sisteminizi kurmak için deneyimli bir tesisatçı kullanmanızda fayda var. Borular döşendikten sonra, üzerinde yürümemek ve tüm aletleri temizlemek önemlidir. Boruların tüm testleri bu aşamada yapılmalıdır. Borular kurulduktan ve test edildikten sonra, hızla şap veya kuru karışımla kaplanmalıdır – bu, borulara zarar verme riskini önlemek ve ayrıca sıcaklıklar aniden düşerse borulardaki suyun donmasını önlemek içindir.

Beton şap için döşenmiş ve hazır yerden ısıtma boruları

Yerden Isıtma Ve Beton

Boruların üzerine serilmiş bir beton şap minimum 75 mm kalınlığında olmalıdır. Bu aynı zamanda, cilalı bir beton zemin seçiyorsanız şapınızı öğütmeyi planladığınız yerde gerekli olan minimum kalınlıktır. İdeal olarak, yerden ısıtma sistemi için en az 50 mm poliüretan yalıtım kullanmalısınız. Bu çok kaliteli bir yalıtımdır ve hem beton hem de ahşap asma zemin yapıları için kullanılabilir. Isı, zemine kaçmamasını sağlamak için yalıtım zeminin altına döşenmeli, ancak bazı durumlarda alt zeminin üzerine döşenmeli.

Beton şap döşeniyor ise, yerden ısıtma sistemini kurumadan çalıştırmayın. Tamamen kurumasını beklemelisiniz.

Şapı döşeyen şirket size en iyi bekleme süresi konusunda tavsiyede bulunacaktır – betonunuzu cilalamayı planlıyorsanız, onlara bildirin. Sıcaklığın kademeli olarak yükseltilmesi de çok önemlidir. İlk açıldığında yeni yerden ısıtma sisteminiz minimum ayara ayarlanmalı ve sıcaklık günde 2 ° C, beton zeminler için maksimum 50 ° C’ye yükseltilmelidir. Bu, betonun çatlamasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Yerden merkezi ısıtma, gizli ısının biriktiği ve termal kütle tarafından yavaşça serbest bırakıldığı sağlam veya cilalı bir beton zeminin altında en iyi seviyededir. Beton mükemmel bir ısı iletkendir ve ısıyı gerçekten iyi tutar. Bu nedenle yerden ısıtma, cilalı beton zeminler için çok iyi çalışır.

Umarım “yerden ısıtma sistemi nedir” başlıklı makalemiz faydalı olmuştur.

Genel kategorimizi ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir