İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wi-Fi Direct Nedir, Nasıl Çalışır?

Giderek daha fazla yeni cihaz Wi-Fi Direct kullanıyor. Wi-Fi Direct, iki cihazın kablosuz yönlendirici gerektirmeden doğrudan, eşler arası bir Wi-Fi bağlantısı kurmasına olanak tanır. Wi-Fi, Bluetooth gibi kablosuz iletişim kurmanın bir yolu haline gelir.

Wi-Fi Direct, işlevlerini yerine getirmek için bir dizi standart kullanır:

  • Wi-Fi: Wi-Fi Direct, Wi-Fi özellikli cihazların kablosuz yönlendiricilerle iletişim kurmak için kullandığı Wi-Fi teknolojisini kullanır. Bir Wi-Fi Direct cihazı esasen bir erişim noktası olarak işlev görebilir ve diğer Wi-Fi özellikli cihazlar doğrudan ona bağlanabilir. Bu geçici ağ ile zaten mümkündür, ancak Wi-Fi Direct bu özelliği kolay kurulum ve keşif özellikleriyle genişletir.
  • Wi-Fi Direct Cihazı ve Servis Bulma: Bu protokol, Wi-Fi Direct cihazlarına bağlanmadan önce birbirlerini ve destekledikleri hizmetleri keşfetmeleri için bir yol sağlar. Örneğin, bir Wi-Fi Direct cihazı bölgedeki tüm uyumlu cihazları görebilir ve ardından listeyi yalnızca yakındaki Wi-Fi Direct özellikli yazıcıların bir listesini görüntülemeden önce yazdırmaya izin veren cihazlarla daraltabilir.
  • Wi-Fi Korumalı Kurulum: İki cihaz birbirine bağlandığında, otomatik olarak Wi-Fi Korumalı Kurulum veya WPS ile bağlanırlar. Cihaz üreticilerinin bu WPS bağlantısı için güvenli bir bağlantı yöntemi kullanmasını umuyoruz.
  • WPA2 : Wi-Fi Direct cihazları , Wi-Fi şifrelemenin en güvenli yolu olan WPA2 şifrelemesini kullanır.

Wi-Fi Direct, eşler arası modda çalıştığı için Wi-Fi eşler arası veya Wi-Fi P2P olarak da adlandırılabilir. Wi-Fi Direct cihazları, kablosuz yönlendirici yerine doğrudan birbirine bağlanır.

Umarım, Wi-Fi Direct Nedir, Nasıl Çalışır başlıklı konumuz faydalı olmuştur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir