İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

VPN Nedir?

VPN nedir, ne işe yarar, Bir VPN veya Sanal Özel Ağ, İnternet üzerinden başka bir ağa güvenli bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanır. VPN’ler, bölge kısıtlamalı web sitelerine erişmenize olanak tanır.

Bu günlerde VPN’ler gerçekten popüler, ancak orijinal olarak oluşturuldukları nedenlerden dolayı değil. Başlangıçta iş ağlarını internet üzerinden güvenli bir şekilde birbirine bağlamanın veya evden bir iş ağına erişmenize izin vermenin bir yoluydu.

VPN’ler aslında tüm ağ trafiğinizi ağa yönlendirir; bu, yerel ağ kaynaklarına uzaktan erişmek ve İnternet sansürünü atlamak gibi avantajların geldiği yerdir. Çoğu işletim sistemi entegre VPN desteğine sahiptir.

VPN Nedir?

Çok basit bir ifadeyle, bir VPN PC’nizi, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi internet üzerindeki bir yere (sunucu adı verilir) bağlar ve o bilgisayarın internet bağlantısını kullanarak internette gezinmenizi sağlar. Dolayısıyla, sunucu farklı bir ülkedeyse, o ülkeden geliyormuş gibi görünecektir ve normalde yapamadığınız şeylere erişebilirsiniz.

Peki bu size nasıl yardımcı oluyor? İyi soru! Bir VPN’i aşağıdakileri yapmak için kullanabilirsiniz:

  • Web sitelerindeki coğrafi kısıtlamaları veya ses ve video akışını atlayın.
  • Netflix ve Hulu gibi medya akışlarını izleyin.
  • Güvenilmez Wi-Fi etkin noktalarına göz kulak olmaktan kendinizi koruyun.
  • Gerçek konumunuzu gizleyerek en azından çevrimiçi bir anonimlik kazanın.

Bugünlerde birçok kişi, farklı bir ülkedeki içeriği izlemek için coğrafi kısıtlamaları atlamak veya atlamak için bir VPN kullanıyor.

VPN Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınızı (veya akıllı telefon veya tablet gibi başka bir cihazı) bir VPN’ye bağladığınızda, bilgisayar VPN ile aynı yerel ağdaymış gibi davranır. Tüm ağ trafiğiniz güvenli bir VPN bağlantısı üzerinden gönderilir. Bilgisayarınız ağdaymış gibi davrandığından, dünyanın diğer tarafında olsanız bile yerel ağ kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmenizi sağlar. İnterneti, VPN’nin yerinde bulunmuş gibi kullanabilirsiniz; bu, kasık Wi-Fi kullanıyorsanız veya coğrafi olarak engellenen web sitelerine erişmek istiyorsanız bazı avantajları vardır.

Bir VPN’ye bağlıyken web’e göz attığınızda, bilgisayarınız şifrelenmiş VPN bağlantısı üzerinden web sitesine başvurur. VPN sizin için isteği iletir ve web sitesinden gelen yanıtı güvenli bağlantı üzerinden iletir. Netflix’e erişmek için ABD tabanlı bir VPN kullanıyorsanız, Netflix bağlantınızın ABD içinden geldiğini görecektir.

Umarım VPN Nedir başlıklı makalemiz faydalı olmuştur.

Önerilen Kategori: İnternet

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir