İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

LPG Kaçak Dedektörü

Bir LPG kaçak dedektörü devresi piyasada kolayca bulunabilir, ancak son derece pahalıdır ve genellikle bir mikro denetleyiciye (MCU) dayanır.  Burada kolayca inşa edebileceğiniz bir LPG dedektörü için düşük maliyetli bir devre sunulmaktadır.

Devrenin ana amacı, her yerde LPG sızıntısını tespit etmektir.

1
Şekil 2: LPG dedektörünün devre şeması

LPG kaçak detektörü devresi ve çalışması

Düşük maliyetli LPG dedektörünün devre şeması Şekil 2’de gösterilmektedir. Adım aşağı transformatör X1, iki doğrultucu diyot 1N4007 (D1 ve D2), 1000µF kapasitör (C1), 7805 voltaj regülatörü (IC1), MQ-6 LPG gaz sensörü (GS1), çift karşılaştırıcı LM393 (IC2), darlington transistör TIP122 (T2), 12V yüksek kazançlı siren / zil (PZ1) ve diğer birkaç bileşen.

parça listesi

Şebeke beslemesi, trafo X1 tarafından düşürülür, D1 ve D2 diyotları içeren bir tam dalga doğrultucu ile düzeltilir , kapasitör C1 tarafından filtrelenir ve devreye 5V DC çıkışını sabit tutmak için regülatör 7805’e (IC1) beslenir.

Devrenin merkezinde çift karşılaştırıcı IC LM393 (IC2) bulunur. Referans voltaj ve MQ-6 gaz sensörü çıkış voltajı olmak üzere iki farklı voltajı karşılaştırmak için kullanılır.

IC2’nin evirmeyen pimi 3’teki referans gerilimi, hassasiyet gereksinimlerine göre gerilim seviyelerini ayarlamak için VR1 potmetre kullanılarak ayarlanır. LPG sensörü (MQ-6) çıkış voltajı IC2’nin ters pimine 2 beslenir.

Referans voltaj (IC2’nin pimi 3) sensör voltajından (IC2’nin pimi 2) düşükse, çıkış düşer, bu da LPG kaçağı olmadığı anlamına gelir. Düşük çıkışta, T1 kesik kalır ve zilden akım gelmez; ses çıkarmaz ve sessizlik modunda kalır.

Referans voltaj sensör voltajından yüksekse, çıkış yüksek olur, bu da LPG kaçağı olduğu anlamına gelir. Yüksek çıkış, transistörü T1 açar ve sesli uyarı, etraftaki insanları uyarmak için yüksek sesle çalar.

Potansiyometre VR1’in yardımıyla müşteri ihtiyaçlarına göre farklı hassasiyet seviyelerini ayarlamak için düşük maliyetli bileşenler ve etkileşimli bir yol kullanan bu devre ile gaz kaçaklarını bulmak çok kolaydır.

LPG kaçak detektörünün bir PCB modeli Şekil 3’te ve bileşen düzeni Şekil 4’te gösterilmektedir.

Şekil 3: LPG kaçak dedektörü PCB modeli
4: PCB’nin bileşen yerleşimi

Kolay Gelsin…

Ayrıca Bakınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir