İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araba Üretiminde Kullanılan 10 Malzeme

Son on yılda arabalar ekonomik veya verimli değildi. Aslında, tek önemli nokta işlevsellikti. Ancak, insanlar artık daha verimli ve daha güvenli otomobilleri tercih ettikleri için durum böyle değil. Bizde bu makalemizde sizlere araba üretiminde kullanılan malzemeler nelerdir, ondan bahsedeceğiz, işte araba üretiminde kullanılan 10 malzeme;

En verimli malzemelerden yapılmış bir araca sahip olmanın, gerekli güvenlik özelliklerini sağlamaya devam ederken yakıt tüketimine yardımcı olacağını biliyor musunuz? Bir araba geliştirmek için çok fazla planlama, tasarım ve bilim var. Bir araba tasarlamak için kullanılan farklı malzeme türleri vardır ve bu malzemeler aracın dayanıklılığını, tasarımını ve bazen hızını belirler.

Araba Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Araba üretiminde kullanılan 10 malzeme, Arabalar neden yapılır?

1. Çelik

Çelik üretimi çok gelişti. Bir otomobilin farklı parçaları ve alanları farklı çelik türlerine ihtiyaç duyar. Çelik, kapı panellerinin, otomobilin şasisinin ve destek kirişlerinin imalatındaki ana malzemelerdir. Ayrıca arabadaki egzoz borularında ve susturucularda kullanılır.

Bununla birlikte, gücü nedeniyle çoğunlukla arabanın şasisinde kullanılır. Bu, etkiyi emme kabiliyetinin daha iyi olduğu anlamına gelir. Ortalama araba 2400 pound çelik, SUV ise 3000 pound çelik içeriyor.

Bu nedenle, araçların ağırlığından ve desteğinden sorumlu bir metal olduğu için yolda güvende kalmanıza yardımcı olurlar.

2. Plastik

Otomobil üretiminde kullanılan plastikler petrol yan ürünleridir (gaz ve yağ). Plastik, otomobil imalatındaki önemlerinden dolayı çeliğe meydan okuyor. Dövülebilir ve yapıyı formda tutacak kadar güçlüdürler.

Plastikler  , gösterge paneli, kapı kolları, borular ve hava menfezlerinin üretiminde ana bileşen olan toplam otomobil parçalarının neredeyse yarısını oluşturur  . Plastiklerin dayanıklılığı, çok yönlülüğü ve hafif özellikleri farklı parçalar için ideal malzemeler olmasını sağlar.

3. Alüminyum

Diğer metallerin yanı sıra, Alüminyumun hafifliği ve dayanıklılığı onu belirli otomobil parçaları için mükemmel hale getirir. Ayrıca dövülebilir ve otomobil üretiminde yaygın bir malzeme haline geliyor. 1970 yılında, bir otomobilin toplam bileşenlerinin sadece% 2’sini oluşturuyordu; Bugün toplam otomobil parçalarının% 15’ini oluşturuyor.

Önemli parçalar olan tekerlekler, çelik yerine alüminyumdan yapılmıştır. Çoğu motor bloğu da çelikten yapılmıştır. Demir kadar dayanıklı olmasa da, daha hafiftir ve bu performansı artırır.

4. Kauçuk

Kauçuk motor takozları, hortum contaları silecek lastikleri ve kayışlar üretir. Plastik gibi kauçuk da ucuz, dayanıklı ve esnektir.

Bu nedenle, çok çeşitli parçalarda çalışabilir ve otomobilin ısınması durumunda da ısıyı iyi idare eder. Çoğu insanın bilmediği şey, üretilen kauçuğun büyük bir yüzdesinin otomobil parçaları üretmesidir.

5. Cam

Şu anda, navigasyon ekranlarında, yedek kamera lenslerinde ve arabanızdaki aynalarda cam kullanılmaktadır. Sürücünün yaptıklarını ve nereye gittiklerini daha net görebilmelerine yardımcı olur.

Ön camlar lamine camdan yapılmıştır. Cam laminasyonu, özellikle bir çarpışma durumunda, kullanıcıları en yüksek güvenlik seviyelerinden temin eder.

Laminasyon, iki bardak arasına ince bir vinil tabakası koymayı içerir.

6. Fiberglas

Çoğu insan cam ve fiberglasın aynı malzeme olduğunu düşünür. Ancak, bu doğru değildir.

Fiberglas, küçük ince cam tellerden yapılır. Çoğunlukla hava, cam değil. Cam bu küçük tabakalara dokunduğunda ve üzerine reçine boyandığında, daha küçük şeyler yapılabilir.

Fiberglas otomotiv endüstrisinde birçok avantaj sunar. Korozif değildir, bu nedenle çeliğin kolayca paslanabileceği alanlarda çeliğin yerini almasına yardımcı olur.

Fiberglas yanmazdır. Kaza durumunda, kullanıcılar zarar görmeden araçtan çıkabilirler. Ön tamponlarda, kapılarda, çatılarda, muhafazalarda ve tekerleklerde kullanılabilir.

7. Kurşun

Kurşun mükemmel bir metaldir çünkü ağırdır ve otomobili dengelemeye yardımcı olur. Bu yüzden tekerleklerin çoğu kurşun, alüminyum ve fiberglas parçalarından yapılmıştır. Akü ayrıca, araç ısınırken bile güvenli sıcaklıkları korumasına izin veren kurşundan yapılmıştır.

8. Bakır

Bakır çoğunlukla arabanın ve diğer elektronik parçaların kablolanmasında kullanılır. Bakır teller araç boyunca radyo, güvenlik sistemleri ve şarj noktaları gibi farklı sistemlerde çalışır.

9. Titanyum

Titanyum pahalı bir metaldir. Bu nedenle, çoğu şirket daha yeni ve daha ucuz madencilik yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiğinden, üretim süreçlerinde kullanmaktan kaçınmaktadır.

Bununla birlikte, bazı şirketler bunu çelik ve alüminyumun geleneksel olarak kullanıldığı metalik parçalarda kullanıyor. Esas olarak arabaların estetik olarak daha hoş görünmesini sağlar.

10. Magnezyum

Gövde, yapı ve bazı motor parçaları magnezyumdan yapılmıştır. Bu parçalarda 1930’dan beri kullanılmaktadır. Mükemmeldir, çünkü çelikten% 75 daha hafif ve alüminyumdan% 33 daha hafiftir. Ancak, araçların dengesini bozmamak için sadece küçük alanlarda kullanılır.

Bu Makalede Araba Üretiminde Kullanılan Malzemeler konusuna değindik. Umarım Araba Üretiminde Kullanılan 10 Malzeme başlıklı makalemiz faydalı olmuştur.

Önerilen Kategori: Otomobil

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir