İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

4x MSAA Nedir, Ne İşe Yarar | Geliştirici Seçenekleri

Merhaba bugün çok fazla merak edilen konulardan birisi olan 4x MSAA nedir? 4x MSAA ne işe yarar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. 4x MSAA genelde OpenGL ES 2.0 uygulamalarındaki grafik kalitenizi artırır. Bu işlemi yaparken aynı zamanda telefonunuz daha fazla güç tüketir. Telefonunuzun daha fazla güç tüketmesi de şarjınızın daha hızlı bitmesi anlamına gelir, grafik oyunlarında görüntü kalitesi artar ama performansınızın düşmesi bu durumda söz konusu olabilir.

OpenGL ES 2.0 | 4x MSAA Nedir?

Android, Open Graphics Library (OpenGL), özellikle de OpenGL ES API ile yüksek performanslı 2D ve 3D grafikler için destek içerir. OpenGL, 3B grafik işleme donanımı için standart bir yazılım arabirimi belirten bir çapraz platform grafik API’sidir. OpenGL ES, gömülü cihazlar için tasarlanmış OpenGL spesifikasyonunun bir çeşididir. Android, OpenGL ES API’nin çeşitli sürümlerini destekler.

Telefonunuzda 4x MSAA‘yı etkinleştirmek isterseniz öncelikle telefonunuzun geliştirici seçeneklerini açmanız gerekmektedir, telefonunuzun geliştirici seçeneklerini nasıl açacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Öncelikle geliştirici seçeneklerini aktif etmeniz için telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapmalısınız, ayarlar bölümüne giriş yaptıktan sonra telefon hakkında bölümüne girmeniz gerekmekte, telefon hakkında bölümüne giriş yaptıktan sonra android sürümü yazan bölüme artık siz bir geliştiricisiniz diyene kadar tıklamanız gerekmekte.

Artık geliştiricisiniz dediğinde ayarlar bölümünde geliştirici seçenekleri bölümünü görebilirsiniz, geliştirici seçenekleri bölümü cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Genel olarak geliştirici seçeneklerine tıkladığınızda aşağı seçeneklerde 4x MSAA’yı etkinleştirme bölümünü bulabilirsiniz ve gene uyarmak gerekirse 4x MSAA sizin oyunlardaki görüntü kalitenizi geliştirir ama performansınızı yani fps’de düşürebilir ve telefonunuzda aşırı pil tüketimine neden olmaktadır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra geliştirici seçeneklerine tıklayıp 4x MSAA seçeneğini bulup aktifleştirmeniz gerekmekte.

Umarım, 4x MSAA Nedir, Ne İşe Yarar başlıklı yazımız faydalı olmuştur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir