İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tıkalı Gider Açma | Lavabo Neden Tıkanır?

Yaşam alanlarının en fazla kullanılan yeri elbette mutfak olarak söylenir. Mutfaklarda zaman içerisinde gider tıkanması olabiliyor. Tıkanma sorunu özellikle eski binalarda daha yaygın görülen bir sorundur. Tıkalı giderin başta altyapı sorunu olmak üzere birçok sebebi bulunuyor. Binanın yaşı ve bina yapımında kullanılan malzemeler belirli bir zamandan sonra deforme olabiliyor.

Günümüzde gider tıkanıklığı sorunu ne yazık ki yeni binalarda da bulunuyor. Gider tıkanmasının başında yanlış kullanım geldiğini söylemek mümkündür. Lavaboya dökülen yemek tabaklarında ki atıklar ve katı ürünlerin lavaboya dökülmesi boru giderlerinde birikme yaparak, tıkanmayı sağlıyor. Bazı durumlarda gider tıkanıklığı kolay açılır. Bazı durumlarda da açılmayarak can sıkıcı bir durum olabiliyor.

Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır

Günlük hayatımızda en çok kullanılan alanlar arasında evin mutfağı gelir. Mutfakta keyifli vakit geçirildiği gibi bir anda hayal kırıklığı yaşanabiliyor. Bunun nedenleri başında mutfak tıkanması geliyor. Genellikle hatalı kullanım sonucunda mutfak gideri tıkanır. Gider açma için çeşitli yöntemler kullanılsa da, yetersiz kalabiliyor. Mutfak lavabosu tıkanma sebepleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Yemeklerde kullanılan yağların lavaboya dökülmesi sonucunda, yağlar gider borusuna yapışarak borular tıkanır.
 • Yapı inşaat durumundayken gider borusunun kalıntılarının kalması sonucunda.
 • İnşaat halinde olan binanın gider borusunun su akışının sağlanması için verilen meyilin eksik olması.
 • Belirli bir zamandan sonra borularda kireçlenme meydana gelir. Buda boruların daralmasına neden olarak, boruların tıkanmasına sebep olur.

Gider Açma Firmasının Önemi

Tıkanan gider, belirli bir zamandan sonra taşmaya sebep olur.  Pompa ile çeşitli kimyasal sıvılar tercih edilse de bu ne yazık ki geçici bir durum değildir. Bu gibi durumlarda tıkalı giderin açılmasının kökünden sağlanması gerekir. Tıkalı gider açma profesyonel hizmet veren firmalar tarafından sağlanıyor. Tıkalı gider açma günümüzde sayısız firmanın üstlendiği bir iştir. Önemli olan doğru firmanın tercih edilmesidir.

Banyo Lavabosu Neden Tıkanır

Yaşam alanlarında sadece kullanılan mutfak değil, banyo lavabosu da tıkanabiliyor. Evde en fazla vakit geçirilen yerler arasında mutfak ve banyo geliyor. Banyo da lavabo şu nedenlerden dolayı tıkanır.

 • Banyo lavabosunda tıraş olduktan sonra, lavabo giderine giden kıllar, belirli bir zamandan sonra tıkanıklığın olmasına neden olur.
 • Belirli bir zamandan sonra oluşan kireçlenme, gider borusunun ağız kısmının daralmasına neden olur.
 • İnşaat durumunda olan banyonun gider kısmına kaçan inşaat kalıntıları yüzünden banyo lavabosu tıkanır.
 • Evde kullanılan elektrikli süpürgenin tuvalet giderinin içine boşaltılması sonucunda.
 • Tuvalet kağıdının tuvaletin içine atılması giderin tıkanmasına neden olur.

Tıkalı Gider Açma Nasıl Olur

Gerekli firmalar ile iletişime geçmeniz durumunda, firma çalışanları bulunduğunuz yere gelir. Kullandıkları özel sistem sayesinde tıkalı kısım belirleniyor. Tıkanıklık sebebine göre uygulama yapılır. Kısa sürede tıkalı gider açılır.

Bazı durumlarda daralan gider ağzının açılması zaman alabiliyor. Tıkalı giderin açılması fazla vakit kaybı yaşamadan yapılır. Profesyonel olarak uygulanan yöntem sayesinde tıkalı gider açılır. Burada doğru firma seçimi de oldukça önemlidir.

Gider Borusu Tıkanıklığı Hangi Sebepten Dolayı Olur

Gider borusunun tıkanması iki sebepten meydana gelir. Birincisi neden kullanıcı hatasından dolayı diğer bir neden ise, yapı aşamasından kaynaklı nedenlerden dolayı olur. Özellikle yüksek katlı yapıların altyapısı bazı durumlarda hesapta olmayacak şekilde bağlanıyor. Gider borusunun geniş kullanılmaması sürekli gider borusunun tıkanmasına neden olur. Gider borusunun tıkanması durumunda hiç vakit kaybetmeden gerekli firmalar ile iletişime geçmeniz gerekir.

Gider Açma Hangi Bölümleri Kapsar

Gider açma evin farklı alanlarını kapsar. Giderin tam sağlanmaması borunun tıkanmasına sebep olur. Yaşam alanının lavabo, tuvalet, banyo, çamaşır ve bulaşık makinesinin giderleri farklı kısımlardan, tek bir ana boruya bağlanır. Her farklı kısımdan giden gider borusu tıkanabilir. Tıkanan borunun kimyasal ilaçlar vb. yöntemlerle açılması ilk akla gelen uygulamadır. Geçmişten günümüze de ilk olarak bu yöntem kullanılırdı.

Fakat uzmanlar bu yöntemin tıkalı giderin açtığını belirtiyor. Fakat kalıcı bir çözüm olmamasının da altını çiziyor. En önemlisi de bu yöntemlerde kullanılan kimyasal ürünler gider borusunun zarar görmesini sağlıyor. Gider borusunun ağız haznesi daralabiliyor. Hatta çatlayabiliyor. Gider açılsa bile, su sızıntısı meydana geliyor. Buda taşmasından ziyade yerin kirli su ile ıslanmasına sebep oluyor.

Tıkalı Gider Açma Firması Neden Tercih Edilir

Geçmişten günümüze kadar kullanılan mutfak ve banyo giderleri tıkanması oldukça yaygın olarak başımıza geliyor. Bunun birçok sebebinin olduğunu belirttik. Tıkalı giderlerin açılması evlerde kullanılan basit yöntemler olarak uygulansa da bu ne yazık ki kalıcı bir çözüm olmuyor. Tıkalı gider açması için profesyonel hizmet veren firma seçilmelidir.

Gider Açma Firmasının Sağladığı Avantajlar

Giderlerin tıkalı olması, evin su baskını olmasına sebep olur. Özellikle hiç umulmadık zamanda birden bire suların taşması, çok kötü bir senaryo oluşmasına sebep olmaktadır. Tıkalı gider açma işlemi için gerekli firmalar ile iletişime geçerek şu gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz.

 • Gider borularından tıkalı kısma herhangi bir kırma yapmadan ulaşılır.
 • Gideri tıkayan kalıntı neyse o özel bir yöntemle oradan alınır.
 • Gider içi temizlendikten sonra, daha hızlı bir şekilde kalıntılar gider.
 • Gider borusunun haznesi ilk haline göre daha fazla genişletilir.
 • Kalıcı bir çözüm sağlanmış olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir