İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

Merhaba bugün yine birçok kişi tarafından oldukça merak edilen sorulardan birisi olan mavi ekran hatası neden olur, sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Gerek yeni bilgisayarlarda gerek ise eski bilgisayarlarda olsun hiç bir fark yaşamadan hala mavi ekran sorunları ile karşılaşmaktayız, peki bu mavi ekran hatası çözümü nedir, nasıl bir yol izlemeliyiz?

Mavi Ekran Hatası Nedir, Neden Olur?

Mavi ekran hatası problemi yaşamanızın birçok nedeni vardır, mavi erkan hatası nedenlerine değinecek olursak ekran kartı, RAM ve buna benzer birçok neden, peki ne yapılmalı bizzat daha önceden benimde başıma gelmiş olan bu mavi ekran hatası nasıl ortaya çıktı?

Bilgisayar bazen hepimizin isteklerini karşılayamayabilir, gerek hız olsun gerek bilgisayarın yavaş çalışmasını engellemek olsun hepimizin istediği ve karşılaştığı sorunlar. Ben bilgisayarda RAM arttırma işlemi gerçekleştirmiştim. Bu işlemi gerçekleştirene kadar bilgisayarda hiç bir şekilde mavi ekran hatası almıyordum. Bilgisayar sistemi yavaş çalıştığı için bir nebze hız sağlaması amacı ile böyle bir işlem gerçekleştirmiştim.

Bilgisayarda bu RAM arttırma işlemini gerçekleştirdikten sonra gereksiz yere mavi erkan hatası alıyordum yani mesela Youtube’da bir video izlerken ya da işiniz ile ilgili önemli bir konu araştırması yaparken ve dahası saymakla bitmez, mavi ekran hatası siz istediğinizde değil ya da sürekli olarak değil kafasına esince ortaya çıkıyor ve bu durum kullanıcının canını oldukça fazla sıkmakta.

Bu konu ile ilgili detaylı olarak az çok araştırma yaptığımda şunu anladım bilgisayarınıza RAM vs. taktığınızda mutlaka aynı marka yani aynı model RAM takmayı unutmayın, araştırma yaptığımda yine en çok genel olarak mavi ekran hatası alan insanların RAM arttırma işlemi gerçekleştirdikten sonra ortaya çıktığını öğrendim. Bilgisayarınıza taktığınız RAM’ın aynı model aynı marka olmasına özen gösterin.

Bu benim ve çoğu mavi ekran hatası alan insanların karşılaştığı problemdi ama sizin mavi ekran hatası almanızın birçok nedeni olabilir. Bu problemlere örnek vermek gerekirse;

  • Ekran Kartı
  • Ana Kart
  • Hard Disk

ve aynı zamanda benimde başıma gelen RAM gibi farklı sorunlardan kaynaklanabilir.

Umarım, Mavi Ekran Hatası Neden Olur? başlıklı yazımız faydalı olmuştur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir